İstanbul Antika Kitap

Tarihi değeri olan İstanbul antika kitap ve osmanlı kitaplarını en iyi fiyatı veriyoruz.

Antika kitaplar hakkında düşünürken genel kural 100 yıllık kesintidir. Bir asırdan daha eski olan her şey antika olarak sınıflandırılıdır. 

FirmaİSTANBUL ANTİKA
Telefon+90 (541) 255 8550
KonumHarita Konumu
İletişimİletişim Sayfamız

Tarihi değeri olan İstanbul antika kitap ve osmanlı kitaplarını en iyi fiyat garantisi ile satın alıyoruz. Antika kitaplar hakkında düşünürken genel kural 100 yıllık kesintidir. Bir asırdan daha eski olan her şey antika olarak sınıflandırılıdır. 

İstanbul Antika Kitap

Antika kitap, eski bir kitabın 1900 yılından önce basılmış bir kitap olmasıdır. Ancak günümüzde eski kitap terimi daha geniş bir tanıma işaret etmektedir: Geleneksel bir kütüphanede değil, "antika kitapçılarında" bulduğumuz az ya da çok değerli her türlü nadir kitabı ifade eder.

Birçok ciddi ve deneyimli antika kitap koleksiyoncusu, 16. yüzyıl ve öncesinden kalma eserlerin izini sürmeye odaklanmıştır. Antika koleksiyoncularının ve meraklılarının çoğunun bildiği gibi, 100 yaş ve üzeri eşyalar genellikle "antika" olarak kabul edilir. Antika kitapları, nadir oldukları için değeri olan kullanılmış kitaplardır.

Yıpranmış, parçalanmakta olan eski bir kitabın değeri çok az olacaktır. İlk baskılar kitap koleksiyoncuları tarafından aranır ve ilk baskı genellikle daha sonraki baskılardan daha değerlidir. Yazarın imzaladığı ilk baskı daha da büyük değere sahip olacaktır. Orijinal durumuna en yakın durumdaki bir kitap, kapağı kopmuş ve sayfaları eksik olan bir kitaptan daha tercih edilir. Kitabın karmaşık bir cildi veya çizimleri varsa, bu da kitabın nadirliğini artırabilir. 

Antika Kitabın Değeri Nasıl Anlaşılır?

Bir kitabın değerinin belirlenmesinde üç temel unsur vardır:

  1. Nadirlik
  2. Durum
  3. Talep 

En yüksek değere sahip kitaplar normalde bu unsurların üçüne de sahiptir ve herhangi birinin kaybı muhtemelen değer kaybına neden olacaktır. Kitabın yaşı her zaman değer açısından önemli bir faktör değildir.

Nadir ve antika kitaplar veya müzayedelerde uzmanlaşmış mağazaların ötesinde, kendi şehrinizdeki veya seyahat ederken kitap pazarlarını da arayabilir, yerel topluluklardaki kullanılmış kitapçılara uğrayabilir ve dünyanın her yerindeki şehirlerde düzenlenen nadir kitap fuarlarını ziyaret edebilirsiniz.

Antika Kitap Satarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Telif hakkı sayfasındaki tarih başlık sayfasındaki tarihle eşleşiyorsa kopyanızın ilk baskı olması muhtemeldir. Yayınlanma tarihi telif hakkının alınmasından önceyse bu tarihler farklılık gösterebilir, ancak kullanılan gösterge buysa her iki tarihin de eşleştiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Antika olan bir şey antikadır ve genellikle koleksiyonluktur. Antika kitapları, nadir oldukları için değeri olan kullanılmış kitaplardır.

Antika Kitaplarda Sahafların Önemi

Bir sahafın öncelikle Osmanlıca bilmesi gerekiyor. Tarihi bir önemi var mı, kimin işine yarar? Bunları bilmesi lazım. Eski eserlerin tamire ihtiyacı varsa bunların tamirinin yapılması ve temizliği önemlidir. Tadilat sahafın üstesinden kalkamayacağı boyuttaysa eser profesyonel restoratöre gönderilir. Sahaflık klasik esnaflık gibi bir şeyi alıp-satmanın ötesine geçen bir meşguliyet. Sahafın işine merakı olması, edebiyatı, siyasi tarihi bilmesi lazım.

Kitap dışında, anı defterleri, fotoğraflar, resmi ya da gayri resmi yazışmaların tamamı çok özeldir ve değerlendirilmelidir. Sahafların en çok malzeme kaynağı mahallelerdeki hurdacılardır. Hurdacı ve antikacılardan aldığımız malzemeler içinde sahaflar olarak keşif yapıyoruz. Bu anlamda sahaf, arkeoloğa çok benziyor. Eski kağıtların, kitapların, belgelerin arasından insanların bilmediği, önemine varmadığı şeyleri keşfedip çıkarıyoruz.

İstanbul Antika Kitap Alan Yerler

İstanbul'da antika kitap alan yerler yasal mevzuatlar içerisinde yapılır. Tarihi değeri olan antika kitaplarınızı inceleyip dilediğiniz taktirde değerinde fiyat vererek ödemesi nakit yapıyoruz. Antika kitaplarınızı İstanbul genelinde adresinize gelerek inceliyoruz. Yılların verdiği bilgi birikim ve tecrübe ile size en iyi fiyat teklifini sunuyoruz. Eğer fiyat teklifini kabul ederseniz antikanızı adresinizden peşin ödeme yapmak sureti ile satın alıyoruz.

Antikaların yalnızca değerlerini korumakla kalmayıp aynı zamanda çağdaş makine yapımı muadillerine kıyasla muhtemelen değer kazanacağı bilgisiyle donanmış olarak, biriktirmeye ve sevdiğiniz öğelerden oluşan koleksiyonunuzu yavaş yavaş oluşturmaya değer ve bu da ifade ve ifade haline gelecektir.

Osmanlı Kitapları

“Osmanlı Devleti'nde 600 yıllık tarih boyunca sadece 536 kitap yazıldı bunları yarısı dini kitaplar yarısı devletin tuttuğu belgeler ve sayım defterleridir. Osmanlıda elyazması yazarına müellif denir. Kopya edene hattat, müstensih denir. Osmanlı döneminde 1729'da İbrahim Müteferrika matbaasında basımı yapılan ilk kitap olarak kayıtlara geçen "Vankulu Lügatı, Küçükçekmece İlk Baskı ve İmzalı Kitaplar Müzesi'nde sergileniyor.

Türkiye'nin en büyük tarihçilerinden Halil İnalcık Devlet-i Aliyye isimli kitabı Osmanlı tarihini en ince detaylarıyla içeren önemli bir eser olarak öne çıkıyor. Bilinen ilk Osmanlı tarih yazarı Yahşi Fakih'tir. Dedesinden itibaren ailenin Osmanlılarla yakın ilişkiler kurması, babasının Orhan Gazi'nin imamı olması, dönemin olaylarına dair nakiller yapabilecek derecede olayların içinde yer alması, onun böyle bir görevi üstlenmedeki rolünü açığa çıkarır.

ANTİKA ÜRÜN PORTFÖYÜMÜZ

İSTANBUL ANTİKA

Estetik, tarihi ve maddi değeri olan antika ürünlerinizin alımında en iyi fiyat için aşağıdaki formu doldurun. Uzmanlarımızdan en iyi teklifi alın.