İstanbul Antika Halı

İstanbul Antika halı ve kilimlerinizi portföy uzmanlarımızın ekspertiz desteği ile en iyi fiyatla alıyoruz.

Antika halı alan yerler sektörü son zamanlarda ülkemizde oldukça yaygınlaşmıştır. Bu işi gerçek anlamıyla yapan ve sektör hakkında bilgi sahibi kişilerden fikir almadan halınızı satmamanızı öneriyoruz.

FirmaİSTANBUL ANTİKA
Telefon+90 (541) 255 8550
KonumHarita Konumu
İletişimİletişim Sayfamız

İstanbul Antika halı ve kilimlerinizi portföy uzmanlarımızın ekspertiz desteği ile en iyi fiyatla alıyoruz.

İstanbul Antika Halı

Yaşam alanlarımız ne kadar modern anlayışla yapılırsa yapılsın, geçmişe duyulan özlem ve antika merakı yüzünden insanlar artık antika halılara büyük rağbet gösteriyor. Her eski halı antika halı değildir. Bir halının antika olduğunu belirlemek için bir takım etkenler göz önünde bulundurulur. Uzmanlar 100 yaşın üzerindeki her şeyin klasik antika olarak sınıflandırılabileceği konusunda uzlaşıyorlar. Bu nedenle halının yaşı antika halı statüsüne girmesinde önemli bir kriterdir.

Antika halının değerini belirleyen kriterlerde ilk sırada halının yaşı öne çıkıyor. Bir antika halının yaşı ile değeri arasında büyük bir ilgi vardır. İkinci sırada ise halının dokunmuş olduğu bölgesi ile ilgilidir. Örneğin Türk Halısı,  İran Halısı menşei olarak büyük bir değere sahiptir. Üçüncü sırada ise halı üzerindeki nadir bulunan ve dönemini yansıtan desen ve motifler halının değerini artırmaktadır. Ayrıca halının dokunduğu dönem itibariyle çok nadir bulunması halıya değer katmaktadır. Son olarak antika halının boyutu da halının değerini etkileyen bir diğer etkendir.

Antika halı alan yerler sektörü son zamanlarda ülkemizde oldukça yaygınlaşmıştır. Bu işi gerçek anlamıyla yapan ve sektör hakkında bilgi sahibi kişilerden fikir almadan halınızı satmamanızı öneriyoruz. Bu nedenle portföy uzmanlarımızdan ekspertiz değeri almadan halınızı satmayın. 

Bir Halının Değeri Nasıl Bulunur?

Antika, estetik, tarihsel ve maddi değeri olan eski eşya olarak tanımlanır. Antika eşya tüm çağlara özgü süsleme sanatı ürünlerini içerisine alan en az 100 yıl önce üretilmiş eserlerdir. Bu nedenle bir halının değerini anlamak için aşağıdaki kriterler etkileyici olmaktadır;

  1. Antika halının yaşı
  2. Halıda kullanılan malzeme
  3. Halının imal yeri
  4. Halıdaki düğüm sayısı
  5. Halının kullanım durumu
  6. Atnika halının tasarımı

Antika Halının Yaşı

Bir halının yaşı, değerinde önemli bir faktördür.100 yaşından daha fazla olan bir halının antika değeri çok yüksektir. 80-100 yıldan daha eski olan bir halı antika olarak kabul edilirken, antika kilimler ile 50-80 yıllık vintage kilimler arasındaki daha az bilinen aralık yarı antika olarak etiketlenir.

Antika Halıda Kullanılan Malzeme

Bir halıda kullanılan malzeme de onun değerinde önemli bir faktördür. Kaliteli halılar en iyi malzemelerden üretilmiştir. Bu halılar genellikle yumuşak, parlak yün, ince ipek ve üstün kaliteli pamuktan yapılır. 

Halının İmalat Yeri

Genel olarak, Türk Halısı, Doğu Halısı, İran Halısı, Afgan Halısı gibi kaliteli markalardan oluşan halılardır. Kaliteli malzemelerin mükemmel birleşimi Türk halılarına eşsiz estetiğini, cesur renklerini ve yüksek dayanıklılığını kazandırır. 

Halıdaki Düğüm sayısı

Kullanılan dokuma tekniğinin kalitesini belirlemek için halının düğüm yoğunluğu gibi detaylarına dikkat etmek önemlidir. Yüksek kaliteli bir halı, eşit düğüm yoğunluğuna ve tekdüze bir desene sahip olacaktır. Buna karşılık, düşük kaliteli bir halının düzensiz düğüm yoğunluğu ve düzensiz deseni olabilir. Her düğümü halıya elle yerleştirmek çok fazla zaman ve konsantrasyon gerektirir.

Antika Halının Durumu

Bir halının durumu da değerini belirlemede önemli bir faktördür. En kaliteli el dokuması İran halılarının maliyeti, el yapımı halıları kopyalayan makine yapımı halılarla karşılaştırıldığında daha fazladır. El dokuması İran ve Türk halılarının yaratılma süreci yoğun emek ve zaman gerektirmektedir

Antika Halınızı Satarken Bunlara Dikkat Edin 

Antika halılarınızı satarken ürününüzün yaşını, düğüm sayısını, durumunu bilmenizde fayda olacaktır. Türk halı desenleri, parlak, keskin, zıt renklere sahip, hassas, stilize geometrik veya çiçek desenlerine sahiptir. Hint halıları, botanik tasarımlarla natüralist bir tarzda yapılmıştır ve parlak renklere sahiptir. Çin halısı tasarımları dini semboller içerir. Tasarımlar genellikle mavi ve arka plan renkleri natureldir.

Asırlar boyunca Türkiye'nin hemen her bölgesinde, her evde dokunan, adeta halkın bir yaşam biçimi olarak ortaya çıkan bir figür olan halının zamanla bir saygınlık sembolü haline geldiği bilinmektedir. Halı dokumacılığı halıcılığı yaşatmak ve güçlendirmek için oldukça önemlidir. 

İstanbul Antika Halı Alan Yerler

İstanbul'da antika halı alan yerler yasal mevzuatlar içerisinde yapılmaktadır. Desenleri son derece özgün olan antika halılarınızı inceleyip dilediğiniz taktirde değerinde fiyat vererek ödemesi nakit olacak şekilde halılarınızı alıyoruz. 

El örmesi antika halılarınızı istanbul genelinde adresinize gelerek inceliyor. Yılların verdiği bilgi birikim ve tecrübe ile size en iyi fiyat teklifini sunuyoruz. Eğer fiyat teklifini kabul ederseniz antika halınızı adresinizden peşin ödeme yapmak sureti ile satın alıyoruz.

Günümüzde antika terimi genel olarak en az 100 yaşındaki sanat yapıtları ve tarihsel değer taşıyan eşya için kullanılmaktadır. Antika koleksiyonculuğunun, tapınaklarda hazine saklanması ile başladığı söylenebilir. Dolayısıyla antika koleksiyonculuğunun neredeyse insanlık tarihi kadar uzun bir geçmişi vardır. Antikaların yalnızca estetik değerleriyle değil, tarihsel önemlerile de ilgilenildiği Türkiye'de çok eski yıllarda ülkenin tarihini yansıtan antikalar toplanmaya başlamıştır.

2. El Halı Alan Yerler

İstanbul'da 2. el halı alan yerler yasal mevzuatlar içerisinde yapılmaktadır. İkinci el halılarınızı inceleyip dilediğiniz taktirde değerinde fiyat vererek ödemesi nakit olacak şekilde halılarınızı alıyoruz. 

Düğümlü kilimlerin hav yüzeyi tamamen düğümlü püsküllerin uçlarından oluşur. Gördes düğümü , iki çözgü ipliği arasında her iki püskül ucunu yüzeye bir araya getirir. Ortadoğu'da , özellikle Türkiye ve Kafkasya'da yaygındır . Sehna veya Farsça düğüm, tutamın her iki ucunu ayrı ayrı yüzeye çıkarır. Orta Asya ve Uzak Doğu'da, özellikle Afganistan, Hindistan, Pakistan, Türkistan ve Çin'de hakimdir . İran'da halıyı üreten kabilenin veya kasabanın kökenine veya yerine bağlı olarak her iki düğüm de kullanılır.

Halı ve kilim yapan kişilerin, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almaları, gerekiyorsa koruyucu donanım kullanmaları iş kazalarının önlenmesinde oldukça önemlidir.

ANTİKA ÜRÜN PORTFÖYÜMÜZ

İSTANBUL ANTİKA

Estetik, tarihi ve maddi değeri olan antika ürünlerinizin alımında en iyi fiyat için aşağıdaki formu doldurun. Uzmanlarımızdan en iyi teklifi alın.