Videoyu oynat

İstanbul Antika Saat

Maddi değeri olan İstanbul antika saat ve tarihi eserlerinize en iyi fiyatı vererek satın alıyoruz.

İstanbul'da antika saat alan yerler yasal mevzuatlar içerisinde yapılır. Sanatsal değeri olan antika saatlerinizi inceleyip dilediğiniz taktirde değerinde fiyat vererek ödemesi nakit yapıyoruz.

Maddi değeri olan İstanbul antika saat ve tarihi eserlerinize en iyi fiyatı vererek satın alıyoruz. Mevzuata uygun yapılan antika saat alan yerler içerisinde İstanbul Antikacı olarak en yüksek değeri vermeyi taahhüt ediyor.

İstanbul Antika Saat

Bir saatin antika saat sayılabilmesi için en az 100 yıllık olması gerekirken, 100 yaşından küçük olduğunda saatin marka, model ve firması önemli olabilmektedir. Bununla birlikte aşağıdaki kriterler de saatin antika olduğunu belirlemektedir;

 1. Markası kadranın orta yüzünün yakınına kazınmış veya basılmıştır.
 2. Kadranın yüzünün kenarına kazınmış veya basılmıştır ve çerçeve tarafından kapatılabilir
 3. Saat mekanizmasının arka plakasına damgalanmış veya kazınmıştır
 4. Saatin arkasına yapıştırılmış bir etiket bulunur. 
 5. Saat kasasının iç kısmıda bulunan firma etiketi.

Ancak bazı saatlerin kadranında görünen isim saatçinin ismi olmayabilir. Bazen saati satan perakendecinin adı bulunur.  Perakendecinin adıysa, şirket hakkında bilgi bulmak saatin tanımlanmasına ve tarihlendirilmesine yardımcı olabilir.

Antika saatin en yaygın olarak tanınan biçimine genellikle büyükbaba saati denir. Koleksiyoncular arasında "uzun kasalı saatler" veya "uzun saatler" olarak bilinen bu eski antika saatlerinin boyutları farklılık gösterebilir. Ortalama boyutları 50 santimetre ile iki metre arasında olabilirler. 

Dünyada önde gelen eski saat üreticileri;

 • Ansonia Saat Şirketi
 • Seth Thomas Saat Şirketi
 • Howard Miller
 • Gilbert Saat Şirketi
 • Seth Thomas Saat Şirketi
 • Jaeger-LeCoultre

Dünyanın hayatta kalan en eski çalışma saati, İngiltere'nin Wiltshire kentindeki Salisbury Katedrali'nde bulunan 1386'dan veya muhtemelen daha eski bir tarihten kalma meçhul saattir. 1956 yılında restore edilmiş, 498 yıldır saatleri 500 milyondan fazla çalıştığı tahmin edilmektedir.

Dünyanın ilk mekanik saatlerinin, Rönesans döneminde 1270 ila 1300 yılları arasında kuzey İtalya'dan güney Almanya'ya kadar uzanan bölgede inşa edilen kule saatleri olduğu düşünülüyor.Bu saatlerin henüz kadranları veya akrepleri yoktu, ancak zamanı çanlara vurarak gösteriyorlardı.

Antika Saatin Değeri Nasıl Bulunur?

Antika, estetik, tarihsel değeri olan antika tablonuzun değerini ölçmek için en az 100 yıl önce üretilmiş olması değerini belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bir saatin değerini anlamak için aşağıdaki kriterler etkileyici olur;

 1. Saatin menşei, firması, yapılış tarihi onun değerinde büyük belirleyici faktördür. Mesela, bir saat ünlü bir saat firmasının, önde gelen bir koleksiyoncunun ya da saygın bir galerinin sahibiyse, satışa sunulduğunda kesinlikle daha yüksek teklifler çekecektir
 2. Saatin üreticisi, saatin değerini belirleyen en büyük faktörlerden biridir
 3. Antikaları ve koleksiyon parçalarını bu kadar değerli kılan şey el işçiliğidir. Genellikle bu saatler büyük efor gerektiren el işçiliği yöntemiyle imal edilir.
 4. Saatlerde iç işlemeler çoğunlukla metaldir, ancak saatler ahşaptan gümüş ve altın gibi değerli metallere kadar çok sayıda malzemeden yapılabilir

Antika Saat Satarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Antika saatlerinizi satarken ürününüzün firmasını, imal yılını ve durumunu bilmenizde fayda olacaktır. Gerçekte bu sadece 50 ila 100 yaş arasındaki eşyalara (özellikle saatlere) uygulanmalıdır. Bundan daha eski olan her saat tanımı gereği antika kategorisine girer.

Antika saatler ona yatırım yapacak anlayışa ve paraya sahip olanlar için iyi bir yatırım olabilir. Bununla birlikte, sanatın neyi takdir edeceğini ve ne kadar takdir edeceğini belirlemek zor olduğundan, sanata yatırım yapmak riskli olabilir.

 

İstanbul Antika Saat Alan Yerler

İstanbul'da antika saat alan yerler yasal mevzuatlar içerisinde yapılır. Sanatsal değeri olan antika saatlerinizi inceleyip dilediğiniz taktirde değerinde fiyat vererek ödemesi nakit yapıyoruz.

Antika saatlerinizi İstanbul genelinde adresinize gelerek inceliyoruz. Yılların verdiği bilgi birikim ve tecrübe ile size en iyi fiyat teklifini sunuyoruz. Eğer fiyat teklifini kabul ederseniz antika saatinizi adresinizden peşin ödeme yapmak sureti ile satın alıyoruz. Antika saat alırken veya satarken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Saati araştırın
 • Antika saat tedarikçinizi tanıyın. ...
 • Parçaları inceleyin.
 • Görüntüleyin, bakın, inceleyin.
 • Geri Yüklenen Öğeleri Yakından İnceleyin. ...
 • Hasarlı Eşyalardan Uzak Durun. ...
 • Saatin İşlevsel Parçalarına Dikkat Edin. ...
 • Ödeyebileceğinize sadık kalın.